AZ OLDALRÓL BŐVEBBEN
KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK FORMÁJÁBAN

Mennyi és milyen anyag található az oldalon?

Összesen valamivel több mint 3 100 roma tematikájú dokumentum, fájl (az oldalak számát nem kis feladat lenne összeadni, de bizonyára jócskán 100-150 000 felett lenne), zömében szakkönyvek, tanulmányok, jelentések, doktori disszertációk, oktatási segédanyagok, különböző cikkek, gyűjtemények, magazinok, újságok, mesék (csak mesékből és eredetmondákból több mint 600), versek, regények, novellák, esszék, albumok…

Az összes pdf-állományt (kivéve azokat, amelyikek zárolva, védve voltak, ezeket nem lehet módosítani) kisebb, tablet formátumúra változtattam, hogy ezeken az eszközökön is olvashatóak legyenek (mobiltelefonon is működik az oldal, bár érthető módon, a telefon nem ideális az ilyen pdf-dokumentumok olvasására), s ezen felül kategóriánként kaptak egy közös színt is (sajnos, a program, amivel dolgoztam, nem tette lehetővé, hogy a 30 szín különböző is legyen, de azért még a szemnek is kellemes, így némelyek bizony eléggé rikítóra sikeredtek).

Nagyon fontos, ezért külön kihangsúlyozom, hogy bár csaknem három év intenzív gyűjtőmunkája volt hozzá szükséges, az oldal messziről sem tartalmazza az egész, nagyon kiterjedt, gazdag roma/cigány tematikájú (szak)irodalmat.

Milyen az oldal szerkezete és miért pont ilyen?

Az egész, igazán nem kis anyagot végül 3 nagy fejezetre és 32 kategóriára osztottam  fel (egy kicsit úgy, mintha könyv lenne, valamint követve a „minden, ami ROMA temaTIKA alap-, közép- és felsőfokon“ célkitűzését).

A fejezetek címe:

  • I. Alapismeretek, ajánlott olvasmányok
  • II. Az óvodától az egyetemig, a meséktől a regényekig
  • III. A történelemtől a képzőművészetig

Az első fejezet alatt 2 kategória található, a második alatt 10, a harmadik alatt 20 (az összes kategória címét itt nem sorolnám fel, az túl sok volna, de reményeim szerint nem is szorulnak magyarázatra, igyekeztem kulcsszavak segítségével minél pontosabban megadni, melyik kategória alatt milyen témák találhatóak).
Az első fejezet két kategóriájába (1. Bevezető olvasmányok, írások, alapismeretek, 2. További ajánlott olvasmányok, oktatási segédanyagok, tankönyvek)
alapszintű információk gyors megszerzésére, ill. „első nézelődésre“, olvasgatásra, de  akár oktatásra is alkalmas anyagokat válogattam össze a II. és a III. fejezetből (nevezhetjük ezeket egyféle „kezdőcsomagnak“ is, mivel a téma iránt mélyebben érdeklődőknek, illetve a szakembereknek a következő 30 kategória kínál igazán bő választékot).

A második fejezet  (Az óvodától az egyetemig, a meséktől a regényekig) 10 kategóriája főleg a pedagógusoknak szól, s rajtuk kívül mindenkinek, aki munkája során hasznát veszi pl. a roma/cigány mesék, illetve a roma/cigány irodalmárok műveinek gazdag gyűjteményének, nem utolsó sorban a roma/cigány és ugyanúgy a nem roma/cigány nebulóknak, fiatalságnak, akik reményeim szerint szívesen olvassák majd ezeket a meséket és irodalmi műveket (s hogy minél inkább „gyerekbarát“, könnyen áttekinthető, használható legyen főleg a mesék – és az irodalmi művek – kategóriája, ahol csak lehetett, a mesegyűjteményeket „szétszedtem“, és a meséket egyenként raktam fel, némelyeket illusztrációkkal is kiegészítettem, ezek mind roma/cigány képzőművészek, illetve roma/cigány gyerekek festményei, de a weboldal nyitóoldalának összes kategóriaképe és az egyes kategóriákat illusztráló művek is mind-mind roma/cigány képzőművészek akotásai).

Kiemelten fontosnak tartottam (az egységes, szép dizájnon, valamint több más szemponton kívül, mint pl. a pozitívumok, a haladás, a modern kor elemeinek, a rengeteg értékes, magas színvonalú irodalmi, művészeti potenciálnak, tehetségnek a hangsúlyozása), hogy ne csak száraz tényeket, információkat közvetítsen az oldal, hogy ne csupán erre öszpontosítsanak majd a továbbképzések, érzékenyítések, kurzusok, hogy ne fulladjanak unalomba, kötelességből letudott, végigült, illetve online abszolvált  párórányi alkalomra (ugyanez elmondható a téma iskolai oktatásáról is). Sokkal fontosabb lenne átérezni, megérteni a roma/cigány kisebbség helyzetét, gondjait, megismerni szokásaikat, életüket, érzelmeiket, s erre sokkal alkalmasabbak az emberi történeteket, sorsokat közvetítő szépirodalmi művek, esszék, interjúk, mesék, szociográfiák, mintsem megannyi tény, szám, grafikon, adat. Pont ezért ezeket a műfajokat tartom az oldal legfontosabb, leghasznosabb tartalmának, s például ezért is kezdődik a II., az oktásra fókuszáló fejezet a  A romák/cigányok és az iskola – rövidebb, az oktatás, nevelés témakört bevezető olvasmányok, írások elnevezésű kategóriával, mert ezek zömében nem túl hosszú, olvasmányos szövegek, amelyek lehetőséget kínálnak a pedagógusoknak akár egyéni eltöprengésre, átérzésre, akár közös beszélgetésekre, véleménycserékre (netán konstruktív vitákra is, ezekhez sok anyagot kínál a III., inkább már „haladóknak“ szánt fejezetben található Vitaindító cikkek, ellenvélemények, tabutémák, vallomások elnevezésű kategória is).

Megjegyzések:

1. A II. és III. fejezet 10, ill. 20 kategóriájának a dokumentumai ábécésorrendben következnek egymás után (a Magyar nyelvű roma/cigány mesék, mondák, népköltészet című kategórián kívül, itt meghagytuk az egyes gyűjteményekben található mesék eredeti sorrendjét). Az I., bevezető fejezet két kategóriájának a szerkezete teljesen más, itt nem ábécésorrendben következnek a – II. és III. fejezetből kiemelt, ajánlott – dokumentumok, olvasmányok, művek, hanem több témakör alá besorolva, tartalmuk szerinti (főleg kezdőknek, laikusoknak, ill. oktatási célokra ajánlott) sorrendben.

2. A weboldalra feltöltött anyagról a Tartalom menüpontban található két tartalom ad áttekintést – az elsőben csak a fejezetek, kategóriák, alkategóriák címeivel, a másodikban (Részletes tartalom) az összes fejezet összes kategóriájának a címeivel (szerző, mű címe, kiadásának, megjelenésének az éve). 

3. Az áthúzott címek szerzői (egyelőre csak egy, Jónás Tamás) nem egyeztek bele a publikálásba, ezért eltávolítottuk a műveiket, a címek viszont maradnak, már csak azért is, mert ezek – szerzők, műveik címei – fontos információk lehetnek azoknak, akik anyagot keresnek, gyűjtenek.

Hány ember munkájának az eredménye ez az oldal?

A válasz talán meglepő lesz, de csupán két ember munkája. Az egyik (aki jómagam volnék) gyűjtötte, rendszerezte, tördelte és sokféle módon pofozgatta két és fél évig, a másik (a fiam személyében) körülbelül  egy évvel ezellőtt kezdett el dolgozni a weboldal arculatán, elkészítette a logóját (Kristína Perlová festménye alapján, kinek ezúttal is köszönjük szíves engedélyét az alapiskolás évei alatt készült műve felhasználására), majd fokozatosan kezdte feltölteni az oldalra az anyagokat. Azt, hogy mennyi zsákutcát, változtatást, korrektúrát, „eszmecserét“ („inkább így legyen“, „ez így jobb lenne“, „ezen változtassunk“, „ez még nem működik“ … stb. stb.) igényelt az egész munkafolyamat, feddje inkább jótékony homály .

Mennyi ideig tartott az anyag gyűjtése, feldolgozása, tördelése?

Két és fél évig (2020. február – 2022. szeptember, október, de a korrektúrák, pontosítások, összes állomány átellenőrzése és a többi utómunkák még ma is zajlanak), ami minimum 10 000 óra, mivel nem átlagos munkaidőről beszélünk, hanem fanatikus munkamániáról és elhivatottságról az ügy iránt, mert meg voltam győződve arról, hogy ez a rengeteg összegyűjtött, témák szerint rendszerezett anyag majd nagyon hasznos lesz a pedagógusok, diákok számára, valamint arról is, hogy szükség van egy ilyen oldalra (tudásra), hogy közelebb kerüljünk a roma/cigány kisebbséghez, hogy többet tudjunk meg róluk  – s ők is saját magukról! –, s hogy végre csökkenjen az emberek előítéletessége.  

Na de mégis, ki az, akinek volt erre ennyi ideje?

Nevesítsük hát az „elkövetőt“, engedjék meg, hogy bemutatkozzam: Nevem Varsányi Márta, Szlovákiában élő, magyar nemzetiségű, ám szlovák iskolákat végzett (ezért magyar nyelven érezhetően nehézkesen fogalmazó) szlovák nyelv és irodalom – esztétika szakos, 65 éves volt pedagógus vagyok, aki 20 évvel ezelőtt hirtelen indulattól vezérelve „felszabadította“ magát, elhagyta a katedrát és egy kicsi, szerény, családi tankönyvkiadót alapított, tankönyveket, munkafüzeteket írt, szerkesztett, adott ki (később csatlakozott hozzá a fia, Gábor is, aki programozó és ma már a kis cég tulajdonosa is).

Régi, sok éves, más projektek, könyvek miatt mindig elhalasztott tervem volt összeállítani egyszer a romákról/cigányokról (akikről sajnos, mi nem romák – de sokszor talán még ők saját maguk is – nagyon keveset tudunk) egy praktikus, érthető nyelvezetű, jól használható, mesékkel, versekkel, irodalmi művekkel is „felturbózott“ (pontosan még fejben sem körvonalazódott) anyagot főleg pedagógusok, diákok számára. Ehhez annak idején vásároltam is jópár könyvet, amik aztán szépen felkerültek a könyvespolcra és egészen 2020-ig ott vártak a sorsukra. S akkor jött a koronavírus-járvány, az ezzel járó lezárások, feszültségek, a „maradj otthon!“ a félelmek, aggodalmak, s mivel a legjobb gyógymód és a legjobb időtöltés, gondűzés a munka, elővettem ennek a régi projektnek a tervét, mondván teljék legalább hasznosan ez az idő – akkor még nem is sejtvén, hogy a járvány két és fél év után is itt kísért, s nem hogy nincs még vége, ahogy már nagyon reméltük, de most ráadásul a szomszéd országban zajló háború borzalmai és következményei is keserítik, nehezítik az életünket. Persze 2020 februárjában még azt sem gondoltam, milyen nagy fába – tengernyi anyagba – is vágtam a fejszémet (s hogy mennyire kevésre megyek azokkal a megvásárolt könyvekkel), s hogy eltelik két és fél év mire ez a munka – és a folyamatos tanulás – a vége felé közeledik majd, pontosabban elérkezik egy talán már publikálható fázishoz.  

Mindezek ellenére remélem, nem volt hiábavaló ez a két és fél év s hogy sokaknak és még sokáig lesz hasznos segítség a weboldalon található sok-sok anyag, valamint, hogy legalább valamennyire érződik, mennyire szerettem ezt csinálni, mennyire hittem/hiszek benne, s hogy mennyire sokat adott ez nekem is. Köszönet és tisztelet mindenkinek, aki létrehozta, megalkotta ezt a sok értékes anyagot, tudományos, publicisztikai, szépirodalmi, képzőművészeti, zenei, filmművészeti alkotást.   

Romák és nem romák, cigányok és nem cigányok, kívánom, legyetek szerencsések, egészségesek, gazdagok, hosszú életűek és kérem, tiszteljétek, becsüljétek egymást!

Varsányi Márta

2023. január 6., Észak-Komárom

O OBSAHU A KONCEPCII VZDELÁVACIEHO
A INFORMAČNÉHO PORTÁLU ROMATIKA.SK
VO FORME OTÁZOK A ODPOVEDÍ

Čo obsahuje stránka? Aký je formát súborov?

Tento vzdelávací a informačný portál venovaný výlučne rómskej tematike obsahuje viac než 3100 dokumentov, súborov (spočítať celkový počet strán by bola naozaj neľahká úloha, zaiste by ich bolo viac než 100 000-150 000) patriacich k rôznym žánrom – vedecké, odborné a pedagogické publikácie, učebnice, zborníky, eseje, dizertačné práce, novinové články, recenzie, rozprávky (len rozprávok a povestí viac než 600!), romány, poviedky, verše, albumy… Rozsah súborov je veľmi rôznorodý – od jednej strany až po niekoľko sto stranové romány, zborníky, vedecké diela a pod. Viac než 90 % súborov je v maďarskom jazyku, zvyšok sú texty (najmä rozprávky, literárne diela, Nový zákon, Biblia pre deti, preklady) v rómskom jazyku (zväčša lovárskom).

Všetky pdf-súbory (okrem chránených, ktoré nie je možné upravovať) som upravila na veľkosť formátu tabletu, aby sa dali čítať i na týchto zariadeniach (stránka je funkčná aj na mobilnom telefóne, ktorý však pochopiteľne nie je práve najideálnejší na čítanie, štúdium takýchto pdf-súborov), okrem toho súbory zaradené do tej-ktorej tematickej oblasti (kategórie) som zjednotila aj farebne (žiaľ, program, s ktorým som pracovala, neumožnil, aby všetkých 30 farieb pre 30 kategórií bolo aj odlišných, a zároveň aj pre oko príjemných, takže niektoré majú veru trochu „krikľavú“ farbu).

Je dôležité pripomenúť, že i napriek takmer trojročnému intenzívnemu hľadaniu a zberu materiálu na internete táto stránka ani zďaleka neobsahuje celú, veľmi bohatú literatúru venovanú rómskej tematike.

Aká je štruktúra stránky?

Celý, naozaj veľmi rozsiahly materiál som napokon rozdelila (trochu ako pri knihách) na 3 veľké časti a na 32 kategórií, akoby „kapitol“ (2 +10 +20).

Názvy jednotlivých častí:

  • I. Základné znalosti, odporúčané diela
  • II. Od škôlky po univerzitu, od rozprávok po romány
  • III. Od dejín po výtvarné umenie

Prvá, úvodná časť obsahuje 2 kategórie, druhá 10 kategórií a tretia až 20 kategórií:

  • I. Základné znalosti, odporúčané diela
    1. kategória: Úvodné texty, základné znalosti
    2. kategória: Ďalšie odporúčané diela, učebné texty, pomocné materiály, učebnice
  • II. Od škôlky po univerzitu, od rozprávok po romány
    1. kategória: Rómovia a škola – kratšie, úvodné texty k tematike školstva, výchovy, vzdelávania
    2. kategória: Predškolská výchova
    3. kategória: Školstvo, výchova, ochrana detí a mládeže
    4. kategória: Rómska inteligencia, vysokoškoláci, kolégiá, životné osudy
    5. kategória: Odborná a metodická literatúra pre pedagógov, programy, učebnice, maturitné testy z rómskeho jazyka
    6. kategória: Rómske rozprávky, povesti, ľudová tvorba v maďarskom jazyku
    7. kategória: Dvojjazyčné (maďarsko -rómske, rómsko-maďarské) rozprávky, verše, literárne diela
    8. kategória: Rómska literatúra – básne, básnické zbierky, prozaické diela, úryvky
    9. kategória: Sociografické a beletristické diela, rozhovory, príbehy
    10. kategória: Videotéka – hudobné a filmové diela (animované, hrané, náučné)
  • III. Od dejín po výtvarné umenie
    1. kategória: Dejiny Rómov, rómska identita
    2. kategória: Rómsky holokaust
    3. kategória: Rómske jazyky, dialekty, slovníky, pravopisné pravidlá
    4. kategória: Rôzne texty, básne, klasické literárne diela a Nový zákon v lovárskom jazyku
    5. kategória: Tradície, zvyky, remeslá, povery, skupiny
    6. kategória: Chudoba, zamestnanosť, bývanie, segregácia, demografia
    7. kategória: Právo, politika, samosprávy, podporný systém, rasizmus, predsudky, diskriminácia, kriminalistika
    8. kategória: Rómovia a choroby, Rómovia v zdravotnom systéme
    9. kategória: Pastorácia Rómov, náboženstvo, pobožnosť
    10. kategória: Pozitívne príklady, projekty, programy, nadácie, civilné organizácie, kolégiá
    11. kategória: Romológia, učebnice, zborníky
    12. kategória: Bibliografie
    13. kategória: Knižné recenzie
    14. kategória: Zahraniční autori, Rómovia v iných štátoch
    15. kategória: Články na diskusiu, kontroverzné témy, protichodné názory, výpovede
    16. kategória: Zobrazenie Rómov v médiách, divadlo, film, fotografia, tlač, televízia, internet
    17. kategória: Rómska literatúra – životopisy spisovateľov, básnikov, rozbor ich diel
    18. kategória: Rómsky folklór a rómska kultúra; odborná literatúra o rómskych rozprávkach
    19. kategória: Rómska hudba, hudobníci, rómske tance
    20. kategória: Rómske výtvarné umenie

Do dvoch kategórií prvej, úvodnej časti som vybrala z bohatej ponuky druhej a tretej časti  materiály, ktoré sú vhodné pre „začiatočníkov“, na rýchle, pohodlné získanie základných informácií, vedomostí o Rómoch. Tieto materiály sú vhodné aj na edukáciu v základných a stredných školách. (Mohli by sme ich nazvať aj akýmsi „štartovacím, základným balíčkom“ pre širokú verejnosť, pre laikov,  pre náhodných návštevníkov stránky. Tým, ktorí sa o tému zaujímajú hlbšie, resp. odborníkom poskytne naozaj bohatý študijný materiál 30 kompletných kategórií druhej a tretej časti.)

Desať kategórií druhej časti je určených najmä pre pedagógov, vychovávateľov, odborníkov v oblasti pedagogiky, výchovy, ale okrem nich aj všetkým, ktorí pri svojej profesii, resp. činnosti využijú bohatú zbierku rómskych literárnych diel a rozprávok, pričom pevne verím a dúfam, že literárne diela a krásne, jedinečné, vtipné rozprávky si prečítajú aj mnohí rómski a nerómski žiaci, študenti, táto pekná vízia bola jednou z mojich priorít počas dlhých mesiacov tvorby obsahu stránky. Aby sa na stránke s ľahkosťou orientovali aj deti, a aby im táto kategória bola naozaj blízka, rozprávkové knižky, kde sa to len dalo, som „rozobrala“ na jednotlivé rozprávky – jeden súbor jedna rozprávka – a mnohé z nich aj doplnila o farebné ilustrácie. Dôležitým posolstvom stránky je aj to, že všetky ilustrácie aj všetky obrázky, obrazy pri jednotlivých kategóriách sú dielami rómskych výtvarníkov, resp. rómskych detí.

Dôležitým predsavzatím pre mňa bolo, aby stránka okrem toho, že bude klásť dôraz na pozitíva, na pokrok, na veľký potenciál hodnôt a talentov, nebola iba súhrnom suchých faktov a neprehľadného množstva informácií, aby kurzy, semináre, školenia neboli iba o číslach, grafoch a o nude, o povinne odsedených či online absolvovaných hodinách (to isté sa dá povedať aj o vyučovaní tejto tematiky). Oveľa dôležitejšie by bolo precítiť, pochopiť situáciu, starosti, problémy rómskej menšiny, spoznať ich zvyky, tradície, city, a na tento účel sú oveľa vhodnejšie literárne diela, eseje, rozhovory, rozprávky, sociografické diela, sprostredkujúce ľudské osudy, príbehy. Práve preto považujem tieto žánre za najdôležitejší obsah stránky a preto sa aj začína druhá časť, zameraná na pedagogiku, školstvo kategóriou s názvom Rómovia a škola – kratšie, úvodné texty k tematike školstva, výchovy, vzdelávania, sem som zaradila krátke, čitateľsky príťažlivé, zaujímavé, podnetné texty, ktoré poskytnú pedagógom veľa impulzov, inšpirácií na zamyslenie a na debaty, rozhovory (hoci aj na konštruktívnu výmenu názorov, k čomu neskôr nájdu veľa materiálu aj v tretej časti – určenej už skôr pre  „pokročilých“ v rómskej tematike – v kategórii Články na diskusiu, kontroverzné témy, protichodné názory, výpovede).

Výsledkom práce koľkých ľudí je táto stránka?

Odpoveď bude možno prekvapivá, ale je výsledkom práce iba dvoch osôb. Jedna z nich (tou by som bola ja), materiály približne dva a pol roka hľadala, zbierala, systematizovala, upravovala, zalamovala (a tak ďalej, a tak ďalej), druhý (v osobe môjho syna) začal projektovať webovú stránku, navrhol logo (s využitím kresby Kristíny Perlovej, ktorej aj touto cestou ďakujeme za jej súhlas na využitie jej diela zo žiackych čias) a následne prenášal všetky materiály, súbory na stránku  (a tak ďalej, a tak ďalej). O tom, koľko bolo pri tom slepých uličiek, zmien, korektúr, rozmýšľania a „debát“ (radšej takto, nie takto, toto ešte nefunguje, prečo tak a nie takto), teraz radšej pomlčme 🙂   

Koľko trvala táto práca? Čo ju motivovalo?

Hlavná časť približne dva a pol roka, od februára 2020 do septembra, októbra 2022 (ale korektúry, kontrola všetkých súborov prebiehajú aj v súčasnosti), čo je minimálne 10 000 hodín, pretože tu nehovoríme o priemernom pracovnom čase, ale o mimoriadnom, až fanatickom nasadení a workoholizme a o zanietení pre vec, pretože som bola presvedčená, že  tento obrovský, ale systematizovaný, kategorizovaný, každému voľne prístupný a dostupný súbor materiálov a textov bude dôležitý pre pedagógov i pre nepedagógov, pre laikov i pre odborníkov, pre žiakov a študentov i pre dospelých, pre Rómov i pre Nerómov, a som presvedčená aj o tom, že je nutné, aby sme sa viac zblížili s rómskym etnikom, aby sme o nich vedeli oveľa viac (a aj oni sami o sebe!), aby sa ľudia zbavili konečne predsudkov.  

A kto je to teda, kto mal toľko času?

Takže dovoľte, aby som sa na záver predstavila – volám sa Marta Varsányiová, som maďarskej národnosti (školy mám však všetky slovenské, čo je aj trochu cítiť na mojom ťažkopádnom, zložito štylizovanom písomnom prejave v maďarčine), mám 65 rokov, som bývalá učiteľka (aprobácia slovenský jazyk a estetická výchova), pred 20 rokmi som však opustila katedru a založila malé, rodinné vydavateľstvo a venovala sa písaniu, redigovaniu, vydávaniu učebníc a pracovných zošitov (neskôr sa ku mne pripojil aj syn Gabriel, ktorý je už dnes majiteľom a konateľom spoločnosti, on je programátor).

Mojím – kvôli iným projektom, prácam, vydaniam – dlho odkladaným plánom bolo vydať pre pedagógov a žiakov publikáciu o Rómoch (o ktorých my, Nerómovia – ale žiaľ, často aj oni sami – vieme veľmi málo), predstavovala som si komplexný, ale zároveň zaujímavý a dobre využiteľný, praktický materiál, z ktorého nemali chýbať ani literárne diela, rozprávky,  zaujímavosti. Toho času som aj nakúpila pár dostupných kníh v tejto tematike, rýchlo som však prišla na to, aká je táto téma zložitá a obsiahla, v jednej tlačenej publikácii ťažko obsiahnuteľná a tak nakúpené knihy putovali na poličku. A potom o mnoho rokov neskôr prišla pandémia, a s ňou aj mnohé uzatvorenia, obmedzenia, stresy, obavy, a keďže najlepším liekom je práca, znovu som sa vrátila k tomuto projektu, vtedy ešte ani netušiac, že uplynie viac než dva a pol roka, a pandémia nás ešte stále bude strašiť (navyše teraz nás trápia aj hrôzy vojny – a jej dôsledky – v susednom štáte). Pravdaže, vo februári 2020 som netušila ani to, do akej veľkej práce sa púšťam, a že uplynie tak veľa času, kým sa dostane  aspoň do publikovateľnej fázy. Napriek tomuto všetkému dúfam, že tie mesiace práce neboli zbytočné a že pre mnohých bude ešte dlhý čas osožný tento portál a dúfam tiež, že je aspoň trochu cítiť, s akou radosťou, s akým zanietením som pracovala na tomto projekte a že koľko to dalo aj mne osobne. Veľká vďaka a úcta patrí stovkám autorom, ktorí vytvorili toto obrovské  množstvo hodnotných literárnych, publicistických, umeleckých a vedeckých diel.   

Rómovia aj Nerómovia, prajem vám, buďte šťastní, zdraví, bohatí, žite dlho a prosím, majte sa radi a majte sa vzájomne v úcte!

Marta Varsányiová

6. januára 2023 Komárno