Videótéka

Gyors navigáció / tartalom

Témakör:

I. Roma/cigány mesék (1-30.)

Cigánymesék sorozat (2014- 2021)

 

"A Magyar népmesék és a Vízipók-csodapók szériákat jegyző Kecskemétfilm úgy döntött, hogy a 2013-ban indult és 2020-ban elkészült Cigánymesék című 13 részes, egyedi 3D technikával készített sorozatát ingyenesen hozzáférhetővé teszi YouTube-csatornáján.

 

A Cigánymesék sorozat a Kecskeméti Rajzfilmstúdió egyik alapító tagja, Horváth Mária ötlete volt. A Magyar népmesék befejezése után jutott eszébe, hogy cigány meséken keresztül mutassák meg a roma kultúrában rejtőző értékeket. Az alkotók fontosnak tartják, hogy a cigányok ne csak a zenéjükre, hanem képzőművészetükre és irodalmukra is büszkék legyenek, így a mesében ezeket az értékeket domborítják ki.

 

Horváth Mária rendező számára a képi inspirációt Orsós Teréz naiv festményei adták. A többszörösen díjnyertes széria történeteit Bari Károly és Daróczi Ágnes gyűjtéseiből, Szécsi Magda és Jónás Tamás meséiből Czipott Géza és Böszörményi Gyula írták filmre. A mesélő Nyakó Júlia, zeneszerzője Oláh József, a Parno Graszt együttes vezetője. Az egyedi 3D technikával készülő sorozat rendezői Horváth Mária, Szoboszlay Eszter, Balajthy László és Tóth-Pócs Roland.

 

A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült alkotás gyermekek és felnőttek számára egyaránt izgalmasan mutatja be a cigányság kultúrtörténeti és néprajzi hagyományait. Az alkotók célja, hogy e gyönyörű mesék közkinccsé legyenek, s ezzel hozzájáruljanak a világ sokszínűségének elfogadásához.

 

A mesék az élet teljességéről, hűségről, szerelemről, vándorlásról, a cigányok eredettörténetéről, a humorukról, a család és az anya fontos szerepéről szólnak.

 

Átjárja őket a cigány lélek gazdagsága, miközben bemutatnak egy-egy elfeledett szakmát: a kosárfonást, a teknővájást, a jóslást, a vályogvetést vagy akár a kovácsmesterséget. A sorozatban láthatóak tündérmesék, eredetmesék, szerelmes, csodás, tanulságos és hétköznapi történetek egyaránt.

 

"A filmkészítés szolgálat is, segíteni tud abban, hogy jobban megértsük és megismerjük egymást. Azon fáradozunk, hogy ezek a gyönyörű mesék közkinccsé legyenek, eljutva sok emberhez, gyerekekhez, felnőttekhez, cigányokhoz, nem cigányokhoz" – nyilatkozta Horváth Mária.

 

A sorozat különböző epizódjai számos díjat nyertek szerte a világon, többek között 2015-ben a Cartoons on the Bayen Olaszországban, 2016-ban és 2017-ben a Nemzetközi Népismereti Filmszemlén Romániában, 2019-ben a Cinemira Nemzetközi Gyerekfilm Fesztiválon, 2020-ban a Hét Domb Filmfesztiválon, 2021-ben a 15. Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon, 2022-ben pedig Szlovéniában a Zebra Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon.

 

Miközben a közönség díjmentesen nézheti a Cigánymesék első évadát, az alkotók már dolgoznak a második szérián, ami a tervek szerint jövőre készül el."

 

https://index.hu/kultur/2023/03/07/ingyenesen-elerheto-ciganymesek-kecskemetfilm-magyar-nepmesek-vizipok-csodapok/?fbclid=IwAR1pd3Mx0ERXfy30jsB98DqAYYzLTSC4F_8N5SyLagrMBvEDYOqP0jMuYVw

1. Cigánymesék sorozat: A cigányasszony meg az ördög (gyártó Kecskemétfilm 2014, rendezte Horváth Mária, a film Szécsi Magda meséjéből Orsós Teréz képeinek felhasználásával készült)

Valamikor régen, mikor még csak a cigányok tudtak sírni, élt egy gyönyörű asszony, Vunida, 13 gyermekével, nagy szegénységben. A film Vunida történetét meséli el, találkozását az ördöggel, menekülését, s az átkot, mely fává változtatja. Gyermekei a cigánymeggytől megerősödve indulnak anyjuk keresésére.

idő: 7 perc 32 mp

2. Cigánymesék sorozat: Káló, a cigánylegény (gyártó Kecskemétfilm 2015, rendezte Horváth Mária, a film Szécsi Magda meséjéből Orsós Teréz képeinek felhasználásával készült)

Káló, a jóképű cigánylegény a folyóparton virágok közt hever álmodozva, ábrándozva. Beleszeret a vízibirodalom csábító királynőjébe, s érte mindenféle kalandba keveredik. Drinkárta, a hínárhajú boszorkány segítségével végül felébred, s igazi szerelmével, az almaarcú Gilzével él majd boldogan.

idő: 7 perc 34 mp

3. Cigánymesék sorozat: Doja, a cigány tündér (gyártó Kecskemétfilm 2015, rendezte Horváth Mária, a film Szécsi Magda meséjéből Orsós Teréz képeinek  felhasználásával készült)

Doja, a cigányok szépséges tündére szivárványon lesétál a népe közé, hogy segítsen rajtuk. Hosszú, fekete haján utazva repíti őket egy gyönyörű szigetre, ahol saját országot építve élhetnek boldogan, békességben. Ám egy napon szörnyű dolog történt…

idő: 7 perc 44 mp

4. Cigánymesék sorozat: A tűzpiros kígyócska (gyártó Kecskemétfilm 2017, rendezte Balajthy László, a mesét Bari Károly műfordítása nyomán írta Czipott Géza, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával)

Aluno, a nagyapja tanítása nyomán felnőtté váló fiúcska életének történései bevezetnek a cigányság világába, az igaz, feltétel nélküli szeretet létezését keresve, a legközelebbi hozzátartozók próbatételén keresztül.

idő: 7 perc 34 mp

5. Cigánymesék sorozat: A Nap és a Hold története (gyártó Kecskemétfilm 2017, rendezte Szoboszlay Eszter, a mesét Bari Károly műfordítása nyomán írta Czipott Géza, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával)

Egyszer régen egy förtelmes nagy sárkány és egy irgalmatlanul gonosz óriás ellopta a Napot és a Holdat. Sötétségbe borult a világ. Szerencsére két bátor és erős ember elindult, hogy együtt megkeressék a fényt …

idő: 7 perc 24 mp

6. Cigánymesék sorozat: Hogyan lett az ember (gyártó Kecskemétfilm 2017, rendezte Horváth Mária, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával, a mesét Daróczi Ágnes gyüjtése nyomán írta Czipott Géza)

Mikor a Jóisten megteremtette az eget, a földet és a vizeket, nagyon elégedett volt. De egy idő után magányosnak érezte magát. Gondolt egyet, meggyúrta az agyagot, begyújtott a kemencébe és nekilátott embert formázni…

idő: 7 perc 49 mp

7. Cigánymesék sorozat: A kovács és az Isten (gyártó Kecskemétfilm 2018, rendezte Balajthy László, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával, Búzás Misi meséjéből írta Czipott Géza)

Hősünk, egy minden csínyre, kópéságra kapható, nagyivó, ám a munka elől sem elfutó cigány kovácsmester. Dombok, lankák közt megbújó, erdős, ligetes falucska fölé emelkedő dombháti műhelyében él, dolgozik, közel az Istenhez. Így nem meglepő, hogy az Úr egy nap kíváncsi lesz fura teremtményére. Próbatételek, közös kalandok során igazolódik: kutyából nem lesz szalonna, de talán jól is van ez így.

idő: 7 perc 41 mp

8. Cigánymesék sorozat: Riza éjszakája (gyártó Kecskemétfilm 2018, rendezte Tóth-Pócs Roland, készült Czipott Géza meséjéből Orsós Teréz képeinek felhasználásával)

A történet „hazudós mese”, egy cigánylány, Riza különös éjszakáját mutatja be, ahol álom és valóság keveredik. Szürreális, humoros képtelenségek folyama egyes szám első személyben elmesélve.

idő: 7 perc 23 mp

9. Cigánymesék sorozat: Csúnya Borka (gyártó Kecskemétfilm 2019, rendezte Horváth Mária, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával, Szécsi Magda meséjéből írta Czipott Géza)

Erdő mélyén, állatok társaságában él egy csúnya, de kedves lány, Borka. A szépséges királyfit megpillantva szerelembe és nyomban búbánatba is esik. Az állatok segíteni szeretnének rajta, de nem értik, hogy mi a különbség szép és csúnya között.

idő: 7 perc 50 mp

10. Cigánymesék sorozat: Zefír és Rebeka (gyártó Kecskemétfilm 2019, rendezte Szoboszlay Eszter, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával, Szécsi Magda meséjéből írta Czipott Géza)

A film tündérmesék és a cigány kultúra világát szőtte össze, egy különleges hangulatú szerelmi történetté. A gazdag kereskedő lánya, Rebeka, beleszeret Zefírbe, a szélkirály fiába, aki a megszólalásig hasonlít rá. Boldogsága beteljesedhet-e a szépség, a pénz és az erőszak eszközeivel?

idő: 7 perc 27 mp

11. Cigánymesék sorozat: Valaha madarak voltunk (gyártó Kecskemétfilm 2020, rendezte Horváth Mária, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával, a mesét Daróczi Ágnes gyüjtése nyomán írta Czipott Géza)

A cigányság eredettörténetének meséje. A szabadságban élő boldog madársereg egyszer gazdag vidékre érkezik. A lakmározással nem tudnak betelni, s egy idő után képtelenek felszállni.

idő: 7 perc 40 mp

12. Cigánymesék sorozat: A teknővájók (gyártó Kecskemétfilm 2020, rendezte Balajthy László, készült Czipott Géza meséjéből Orsós Teréz képeinek felhasználásával)

A történet egy teknővájó cigánycsalád előítéletekkel, nehézségekkel terhelt életét, mesterségét a beilleszkedésért folytatott küzdelmet mutatja be. Ám mikor a falut ellepi az árvíz és ők teknőikkel kimentik a falu gyerekeit, megbecsülés a jutalmuk.

idő: 7 perc 49 mp

13. Cigánymesék sorozat: A kosárfonó (gyártó Kecskemétfilm 2020, rendezte Szoboszlay Eszter, készült Czipott Géza meséjéből Orsós Teréz képeinek felhasználásával)

A kosárfonó nagyapa és szeleburdi unokája szegényen élnek a folyóparti füzes mellett. A fiú nem akar megtanulni kosarat fonni, míg egy napon varázsvesszőt kap egy ismeretlentől és egyben útmutatást a boldogsághoz és a gazdagsághoz. Derék fiatalemberré érik, varázskosarai újból és újból megtelnek minden jóval. De biztosan jó, ha mindenből rengeteg van az embernek?

idő: 7 perc 47 mp

14. Cigánymesék sorozat: A csodapipa (gyártó Kecskemétfilm 2021, rendezte Tóth-Pócs Roland és Balajthy László, Jónás Tamás meséjéből írta Czipott Géza)

A sok csapást, szerencsétlenséget érdemtelenül megélt szegény, öreg cigányember, keserű indulattal az égieket, az Úristent hibáztatja szomorú sorsáért. Véletlenül kezébe akad egy varázsos képességű pipa, annak segítségével igaza keresésére indul. Pipája felfedi előtte az emberi gyarlóságokat, bűnöket. Hosszú útja során megjárja a poklot és a mennyet is. Végül megtalálja lelki nyugalmát, és bánatát elpanaszolva, Istennel is megbékél.

idő: 7 perc 32 mp

15. Cigánymesék sorozat: A vályogvető (gyártó Kecskemétfilm 2021, rendezte Tóth-Pócs Roland és Balajthy László, készült Orsós Teréz képeinek felhasználásával, a mesét Böszörményi Gyula írta)

A népes vályogvető család nincs munka híján, rátermettségüket messzi földön elismerik, az emberek szívesen építtetik velük házaikat. Jóhírűk nem ok nélkül való. A család legkisebbike, Rikonó, az ábrándos lelkű fiúcska belegyúrja álmait, érzéseit, megélt jó és rossz tapasztalatait készülő téglájába, ami a ház részévé válva rávetíti ezeket lakóira. A jó embereket álmaikban beteljesülő vágyaik boldoggá teszik, míg a gonosz elnyeri méltó büntetését. Akárcsak a mesékben.

idő: 7 perc 45 mp

16. Sosemvolt Cigányország (2004, rendezte Macskássy Katalin)

Cigány népmese alapján készült rövidfilm, különleges animációs technikával. Elnyerte az I. Pécsi Mozgókép Fesztivál Nagydíját.

Zene: Kaly Jag

Az eredeti cigány mese a romák szabadság iránti vágyáról szól. A cigánytelepen a gyerekek a legendát hallgatják, fantáziájukban életre kel a mese és a sivár fekete-fehér világot „átfestik” szinessé és széppé. Kiszinezik a valóságot és a mese elviselhetővé teszi számukra a keserves jelent.

idő: 7 perc 42 mp

17. A Nap és a Hold története, Cigány népmesék (Bari Károly gyűjtése és fordítása), hanglemez – A Nap és a Hold története (felolvassa Almási Éva), Hungaroton 1989

idő: 5 perc 31 mp

18. A Nap és a Hold története, Cigány népmesék (Bari Károly gyűjtése és fordítása), hanglemez – A fekete kisasszony (felolvassa Székhelyi József), Hungaroton 1989

idő: 14 perc 44 mp

19. A Nap és a Hold története, Cigány népmesék (Bari Károly gyűjtése és fordítása), hanglemez – Rofojica 1. rész (felolvassa Almási Éva), Hungaroton 1989

idő: 5 perc 00 mp

20. A Nap és a Hold története, Cigány népmesék (Bari Károly gyűjtése és fordítása), hanglemez – Rofojica 2. rész (felolvassa Almási Éva), Hungaroton 1989

idő: 12 perc 01 mp

21. A Nap és a Hold története, Cigány népmesék (Bari Károly gyűjtése és fordítása), hanglemez – A bárány és a dinnye (felolvassa Almási Éva), Hungaroton 1989

idő: 15 perc 16 mp

22. Cigánymesék – Kit illet meg a nyúl (felolvasott mese)

Dráva menti horvát népmese Frankovics György könyvéből, Móra, 2015. Mennyire furfangosok a cigányok.

idő: 3 perc 25 mp

23. Cigánymesék – Mitől kövér illetve sovány az ördög? (felolvasott mese)

Dráva menti cigány népmese, Frankovics György könyvéből, Móra, 2015. Mennyire adjunk vagy ne adjunk az ördög szavára?

idő: 2 perc 43 mp

24. Cigánymesék – Az atyai örökség (felolvasott mese)

Dráva menti cigány népmese, Frankovics György könyvéből, Móra, 2015. Miként száll el az örökség, ha nem vagyunk óvatosak.

idő: 2 perc 49 mp

25. Cigánymesék – A roma császár, Peng aranykocsija (felolvasott mese)

Balkáni cigány monda, Frankovics György könyvéből, Móra, 2015. Mese gazdagságról, örökségről és mesterségekről.

idő: 4 perc 40 mp

26. Cigánymesék – Legenda a hegedűről (felolvasott mese)

Balkáni cigány mese, Frankovics György könyvéből, Móra, 2015. Mese legényről, királylányról, no meg hegedűről.

idő: 3 perc 25 mp

27. Cigánymesék – Péró cigány és a pap (felolvasott mese)

Dráva menti cigány népmese, Frankovics György könyvéből, Móra, 2015. Hányszor lehet valakit becsapni?

idő: 4 perc 20 mp

28. Cigánymesék – Az Isten megteremtette az embert (felolvasott mese)

Balkáni cigány monda, Frankovics György könvéből, Móra, 2015. Az ősatyák teremtéséről.

idő: 2 perc 13 mp

29. Cigánymesék – Firaun, a cigány császár (felolvasott mese)

Balkáni cigány monda, Frankovics György könyvéből, Móra 2015. Mi kell a császársághoz?

idő: 2 perc 31 mp

30. Cigánymesék – A cigány kovács négy szege (felolvasott mese)

Balkáni cigány mese, Frankovics György könyvéből, Móra 2015. “Nem loptunk mi csak egy szöget, Jézus vérző tenyeribül…”

idő: 4 perc 07 mp