Videótéka
Gyors navigáció / tartalom
Témakör:
II. Roma/cigány zene (31-60.)
31. Kalyi Jag Stuttgartban – Első rész
A Kalyi Jag a Stuttgarti Magyar Kultúrintézetben, 2012 március 17-én, a múzeumok éjszakáján.
idő: 14 perc 27 mp
32. Kalyi Jag Stuttgartban – Második rész
A Kalyi Jag a Stuttgarti Magyar Kultúrintézetben, 2012 március 17-én, a múzeumok éjszakáján.
idő: 12 perc 17 mp
33. Kalyi Jag Utánpótlás-Gala in Hungary / Cigányzenék-Gipsy Folk Music
A világhírű Kalyi Jag Együttes, 2005-ös átalakulása óta, nagyon sok meglepetéssel állt közönsége és rajongói elé. Azt hiszem, hogy ez a Felállás is azok közé tartozik! Az Együttes Gálakoncertje 2013-ban.
A Felvételen hallható dalok:
Fáni – Balogh Ilona
Ratyake Sheja – Balogh Andrea
Shukar szasz amari bóri – Balogh Ildikó Kriszti
Szájbőgő improvizáció – Nagy József
Zhitehara Cirdel Banda – Varga Gusztáv
Tánc – Nagy József és Balogh Ilona
Soro rátyi pile – Lumamaj – Balogh Zsigmond és Varga Gusztáv
Zenekar:
Balogh Ildikó Krisztina – ének, vokál
Balogh Ilona – ének, vokál, tánc
Balogh Andrea – ének, vokál
Váradi László – ének, tambura
Balogh Zsigmond – ének, gitár
Nagy József – szájbőgő, kanna, tánc
Varga Gusztáv – művészeti vezető, ének, gitár
34. Romanyi Rota – O Cerháriko 1994 TELJES ALBUM
Balogh Ferenc együttes vezető: ének, gitár, szájbőgő, fakanál
Varga Ildi: ének
Nagy István: ének, tambura, szájbőgő, buzuki, dob, csörgő
Lakatos Béla: ének, kanna, szájbőgő
Farkas Zsolt: ének, fakanál, szájbőgő, dob
KÖZREMŰKÖDIK:
Kürtösi Zsolt: nagybőgő
Kiss Ferenc: brácsa
Lázár Zsigmond: hegedű, brácsa
1985-ben Nagyecseden (Szatmár megye), oláh cigány fiatalok voltak az alapítói. 1987-1988 között, mint a község nagy létszámú hagyományőrző táncos csoportja működött. 1989-ben néhányan a fővárosba kerültek, ahol már más formában, lényegesen kevesebben vitték tovább az eredeti nevet. Ebben az időszakban alakult ki a mai együttes és a hangzás alapjai, valamint a zenei arculat meghatározó elemei. A zenekar városi roma folkot játszó együttesnek határozza meg magát, ezzel egyidejűleg a Nagyecsedi Fekete Szemek Együttes tagjai is voltak…
A Rományi Rota alaprepertoárja a nagyecsedi un. cerhári oláh cigány dalokból áll. Ez az alap, a befogadó közeg, amely nyitott és hajlékony, amihez társul az északkelet-magyarországi cigányfolk, az erdélyi cigány közösségek dalai, valamint népi gyökerű nyugat-európai roma előadókra oly jellemző balkáni gyökerű populáris hatás. A dalok ez által, színesek, változatosak, ritmikailag erőteljesek. Mindezek mellett a Rományi Rota ragaszkodik a roma folk legalapvetőbb vonásához a vokális megszólalás elsőbbségéhez.
1995-ben Nagy István és Balogh Ferenc az Ifjú Népművészet Mestereivé váltak. A régi és új, archaikus és a modern zenei és hangulati elemek egymást kiegészítő, erősítő és megtartó egysége teszi az együttest egyedivé és a fiatal roma zenészgeneráció egyik legjelentősebbiké. Repertoárjuk kizárólag gyűjtött anyag. A hagyományok átörökítésének jelképe, Balogh Józsefnek, “Simonnak”, Balogh Ferenc nagybátyjának szerepeltetése az 1999-ben megjelent albumon. Olyannyira, hogy a külföld is megszólította őket. 1998-ban a világhírű londoni world music csapat a Transglobal Underground új, eddigi legjobb albumán a Rejoice, rejoice-n magyar részről, Balogh Kálmán mellett a zenekar is szerepet kapott. Referenciának nem is kell több. A diszkográfiából az is kiderül, hogy az együttes két meghatározó tagja és Balogh Kálmán között további munkakapcsolat alakult ki a Romano Kokalo együttes égisze alatt, Gipsy Colours cimmel jelent is meg lemezük. Aztán hogy közelebb hozzák nekünk a nagyvilág zenéjét, 2001-ben Gipsy Wheel néven kiadtak egy gyönyörű latin hangzás világú albumot Rumba Romani Címme. Aztán több éves hallgatás után beolajozva a fáradt kereket,újból nagyvilági útra indult a Cigány Kerék,új köntösbe öltöztetve egy új színfolttal gazdagítva a Cigány Folklór Világát. Összeszedve a rokonakat Börvely, Piskolt, Budapest a Nagyecsedi ággal összefogva új erővel ismét tarol a Romani Rota. Ezzel egyidejűleg Magyarországon elsőként cigány Rock and roll stílussal és egy lemezzel is meglepték a közönséget. Az eltelt évek alatt, meghatározó személyiségei lettek az egyetemes cigány folklórnak. 2002 -óta Nagy István és Farkas Ica saját együttesüket a Karaván Família Családi zenekart vezetik. Balogh Ferenc és Varga Ildi azóta már Kanadában forgatják a Cigánykereket, ott jelenik meg a következő lemezük is…
idő: 50 perc 44 mp
35. Rományi Rota – Phiravelman Kalyi Phuv TELJES ALBUM Hungarian Gipsy Folk Music
A Rományi Rota Együttes 1999-ben megjelent Phiravelnam kalyi phuv című lemeze. Az albumon szereplő cigány népdalokat és dallamokat – Martin György, Víg Rudolf, Kovalcsik Katalin és az együttes saját gyűjtése alapján – feldolgozta Nagy István, Balogh Ferenc és a Rományi Rota. A dalszövegek egy része népköltés, a többi szöveget átdolgozta és írta nagy István, Balogh Ferenc és a Romanyi Rota
Balogh Ferenc – ének, gitár, szájbőgő, kanál, derbuka
Varga Ildikó – ének
Balogh István “Pacala” – szájbőgő, ének, kanna, kanál, gitár, derbuka
Farkas Ilona – ének
Nagy István – ének, tamburica, buzuki, mandolin, gitár, szájbőgő
Közreműködik: Balogh József “Simon” – ének
Balogh Kálmán – cimbalom
Novák Csaba – nagybőgő
idő: 1:10:44
36. Parno Graszt – Rávágok a zongorára 2002 TELJES ALBUM
A szabolcsi Paszabról származó zenekar feledhetetlen pillanatokkal ajándékozta meg a hallgatókat Budapesten és vidéken, valamint Nyugat-Európa számos országában.
Az együttes első lemezének számait egy egész generáció fújta 2003 első felében a koncerteken. A gyűjtött anyagok a Nyírségből, Szatmárból és Románia határmenti vidékeiről származnak. Nem érdemes azonban tudományos igénnyel összeállított anyagra számítani: a Parno Graszt stílusa eredeti, mai és nagyon szellemes – de mélyen a cigányzene ősi, talán kicsit el is feledett hagyományaiban gyökerezik.
A lemez 2002 októberében az európai zenekritikusok javaslatai alapján összeállított World Music Chart Europe 7. helyén tanyázott.
A kispaszabiak neve 20 éves fennálásuk óta egyet jelent az autentikus cigányzenével. Esetükben az autentikus valóban eredetit, hamisítatlant jelent, hiszen amellett, hogy zenei anyagukat maguk gyűjtötték a szabolcs-szatmári Paszab és környékéről, a zenekar mind a mai napig innen indul vándorútra koncertről koncertre, legyen az Párizsban, Moszkvában vagy éppen Norvégiában. A nagyvárosoktól való elszigeteltségben zenéjük így őrizhette meg ősi, eleven karakterét, a zenekar pedig sugárzó, őszinte, közvetlen természetét. Mindezt bárki személyesen is átélheti fergeteges hangulatú koncertjeiken, ahol a zenekar tagjai maguk táncolják a szatmári botolót, párost és cigánycsárdást, a mulatozás pedig kifulladásig tart.
Zenéjük nemcsak itthon érték: Rávágok a zongorára című első lemezük 2002-ben – elsőként a magyar zenekarok közül – a 7. helyen végzett az Európai Világzenei Ranglistán (World Music Charts Europe). Hagyományőrző tevékenységük elismeréseként 2003-ban a BBC dokumentumfilmet forgatott róluk, a svájci Vibrations pedig 2005-ben – második, Járom az utam című lemezük apropóján – beválasztotta őket az év tíz legjobb zenekara közé. A zenekar legújabb, harmadik albuma 2007-ben jelent meg, melyről 1-1 dal röviddel ezután fel is került két nemzetközi válogatáslemezre.
idő: 1:05:37
37. Parno Graszt – Romano bijo / Cigány lagzi / Gypsy Wedding (Járom az utam c. albumból)
idő: 2 perc 52 mp
38. Parno Graszt – Ha bemegyek a kocsmába / When I Go Down To The Pub (Ez a világ nekem való c. albumból)
idő: 4 perc 00 mp
39. Parno Graszt – Estefelé [OFFICIAL]
A Parno Graszt legújabb, sorrendben negyedik stúdiólemeze (Hajnalig mulatok) remekül illeszkedik abba a sorba és kirobbanóan vidám, élettel teli hangulati világba, amelyet az eddigi lemezek is idéztek. A lemez új számainak nagy része a túláradóan boldog optimizmusról, életörömről, gondtalan mulatásról, táncról szólnak. A zenekarvezető Oláh József saját szerzeményei személyes élményekből fakadnak – az egyik elmeséli például nemrég született kislányának a történetét, vagy egy másik a máriapócsi híres Mária-kegyhelyen tett fogadalmukról mesél. A Parno zenéjének stílusa továbbra is hihetetlenül feszes ritmusokra, a húros hangszerek virtuóz kontrázására, és a vokálok összetéveszthetetlenül egyedi karcosságára épül. A lemezen a zenekar fiatal harmonikása, Oláh Krisztián (Erike) zeneszerzőként is bemutatkozik – a Tu Zsanesz című nótát ő jegyzi. A Hajnalig mulatok különlegessége, hogy duplalemezes kiadás: a 18 nótát tartalmazó audio CD mellett DVD-melléklet is található, amely a zenekar 2008-as indiai útja során készített, Silló Sándor által forgatott dokumentumfilmet tartalmazza.
idő: 3 perc 50 mp
40. Parno Graszt – Már nem szédülök
Megjelent a Parno Graszt új lemeze Már nem szédülök / Rolling back címmel (2019). A címadó dal azért is jelent sokat a zenekarnak, mert ezzel a számmal lopták be magukat a magyar szívekbe érzésük szerint. A lemezen szerepel többek között egy Quimby átdolgozás, a Sehol se talállak, amelyet a banda a Petőfi Rádió Akusztik című műsorának felkérésére dolgozott át, de szerepel rajta természetesen több autentikus roma népdal feldolgozása is, így a Párnyi Lulugyi – Fehér virág, vagy a Ki az urát nem szereti című nóta, vagy a Shunén romálé – Halljátok cigányok. A zenekar örömmel emlékezik meg a lemezborítón a Bánat-bánat című erdélyi roma népdal feldolgozásánál a Cimbaliband zenekarral közös koncertről is, amely ezt a számot ihlette. Akármelyik számnál is indítjuk el az albumot, hamisítatlan Parno hangulatot kapunk, amely nem ereszt, ezt bizonyítja az évi sok száz teltházas koncert is itthon és külföldön, amely emberek ezreinek mutatta meg, milyen egy jó roma buli!
PARNO GRASZT tagok:
OLÁH József – tambura,gitár, ének
OLÁH János – nagybőgő, ének
OLÁH Viktor – gitár, ének
OLÁH Krisztián – harmonika, ének
OLÁH Heléna – ének
VÁRADI Mária – ének
BALOGH Mária – ének
JAKOCSKA János – gitár, ének
HORVÁTH Sándor – kanál, ének
NÉMETH István – kanna, szájbőgő
Vendég közreműködők:
HORVÁTH Zsolt Noé – gitár
HORVÁTH Pákó – cajon
GALYAS Zoltán – cimbalom
VÁRADI Zoltán – brácsa
SZILÁGYI Antal – hegedű
SZIROTA Jennifer – ének
idő: 3 perc 28 mp
41. Parno Graszt – Haragusznak a cigányok (Suttog a szél c. albumból, 2024)
idő: 3 perc 11 mp
42. Parno Graszt – Akusztik teljes adás (M2 Petőfi TV – 2019.10.07.)
Kevés olyan autentikus cigányzenekar van, amelyik azután is meg tudja őrizni tisztaságát, miután igazán népszerűvé vált. Sokan elfelejtik, honnan jöttek, hova tartanak és az, ami egykor a hangszerek kíséretében őszintén rezgett a torokban, idővel megkopik, és egyre hamiskásabban szól. A Parno Graszt esetében egyáltalán nem ez a helyzet. A műsorban legújabb lemezük dalai mellett a legnépszerűbb slágereiket is elhozták. Vendég Palágyi Máté a Bohemian Betyars hegedűse és Szilágyi Tóni hegedűművész.
idő: 1:00:31
43. Parno Graszt Live – XXV. Csángó Fesztivál
XXV. Jubíleumi Csángó Fesztivál • Jászberény • 2015.08.07.
idő: 1:26:33
44. Parno Graszt – Fishing on Orfű 2022 (Teljes koncert)
idő: 1:11:31
45. Beás cigányzene FRÁCSILOR EGYÜTTES 1992-ben megjelent kazettája
Kalányos József – gitár, tambura, ének
Bogdán János – gitár, ének
Kalános Attila – tambura, citera, ének
Tihanyi János – kanna, kanál, szájbőgő
Kalányos Szilvia – ének
Szatmári László – nagybőgő (vendégművész)
idő: 36 perc 22 mp
46. Kanizsa Csillagai – Foku Drákuluj Teljes album
idő: 1:02:35
47. Kanizsa Csillagai – Dimizo ázsutyé vă!
idő: 55 perc 20 mp
48. Kanizsa Csillagai: Gypsies from Hungary album (2010) 1 . száma Sje sza fak
idő: 3 perc 54 mp
49. Ando Drom – Chants Tziganes de Hongrie TELJES ALBUM
Az ANDO DROM Együttes 1984-ben alakult Zsigó Jenő és Balogh János (1959 -2022) alapításával. Zenéjük szívbemarkolóan őszinte, dalaik a cigányság sorsát tükrözik, felidézve a cigány kultúra színességét, fényeit és szomorúságát. A fenti lemez 1992 -ben jelent meg, Franciaországban. Az együttes első lemeze.
idő: 50 perc 34 mp
50. Ando Drom Együttes Flv 3.rész
Az Ando Drom Együttest 1984-ben alapította Zsigó Jenő. Az együttes 1993 decemberében adott koncertet, a Fővárosi Romano Kher rendezésében, melynek házigazdája Zsigó Jenő volt…
Kovács Antal Gojma
Rostásné Horváth Mónika
Zsigó Jenő
Kovács Antal
Miczura Mónika
Balog István
idő: 35 perc 02 mp
51. Ando Drom – Phari Mamo TELJES ALBUM
1997-ben jelent meg a Phari Mamo című album a Network kiadásában és terjesztésében. A felvételek a Tom-Tom Stúdióban készültek. Dalonként más feltöltőknél az egész lemez anyaga megtalálható!
Zsigó Jenő: vezető, ének, gitár, tambura, mandolin, kanna,kanál szájbőgő, udu, dob és egyéb ütőhangszerek
Juhász Miczura Mónika “Mitsou”: ének, szájbőgő, ütőhangszerek
Kovács Antal “Goima”: ének, szájbőgő, ütőhangszerek
ifj Kovács Antal “Anti” .: gitár, ének, szájbőgő, ütőhangszerek
Lakatos János “Guszti”: ének, kanna, szájbőgő ütőhangszerek
KÖZREMŰKÖDNEK:
Horváth Mónika – ének, szájbőgő
Francois Castiello – Bratsch / Paris – harmonika
Bruno Girard- Bratsch / Paris – hegedű
Kathy Horváth Lajos – hegedű
idő: 1:05:34
52. Ando Drom – Zöld az erdő
Artist: Ando Drom (Hungary) Album: Kaj phirel o Del? (1995) Song: Zöld az erdő (a Magyarországon cigány himnuszként ismertté vált dal zeneszerzője Zsigó Jenő, a szöveget folklór gyűjtésből műfordította Bari Károly)
idő: 6 perc 55 mp
53. Ando Drom – Kaj Phirel o Del? TELJES ALBUM
(Az album dalonként, más feltöltőnél megtalálhatóak!)
1995-ben az Ando Drom Alapítvány kiadásában jelent meg a Kaj phirel o Del? (Hol jár az Isten?) című album. Még abban az évben az év folklór lemeze, majd a zenészek által alapított Kör Díj első díjazottja lett. 1997-ben a North Pacific Music kiadásában megjelent az amerikai kiadás. Autentikus lovári, collár, gulvári, kelderás, romungro cigányság zenéje…
Lakatos János – kanna, szájbőgő
Juhász Miczura Mónika – ének, vokál, szájbőgő
Balogh János – ének, gitár
Horváth Mónika – ének, vokál, szájbőgő, ütőhangszerek
Id. Kovács Antal – ének, szájbőgő, fakanál
Zsigó Jenő – ének, gitár, mandolin, tambura, szájbőgő
Ifj. Kovács Antal – ének, gitár, szájbőgő
Balogh István – teknő, szájbőgő
Vendégművészek :
Balogh Kálmán – cimbalom
Paradi József – basszusgitár
Horváth Kornél – ütőhangszerek
idő: 1:05:36
54. Romano Drom – Ando Foro 2001 TELJES Album
A Romano Drom Együttes 1999-ben alakult újjá, miután szét vált az Ando Drom Együttes. Második hanglemezük Ando Foro címmel 2001-ban jelent meg, csodálatos dalokkal…
fj. Kovács Antal, Id. Kovács Antal, Balogh József, Rafael Zsigmond, Horváth Kornél, Orosz Zoltán, Molnár László
idő: 49 perc 17 mp
55. Romano Drom – Ande Lindri 2003 TELJES ALBUM
A Romano Dromot az Ando Dromból kivált két Kovács Antal, apa és fia alapította, akik zenésztársaikkal a magyarországi oláh-cigány zene népszerűsítését tűzték ki célul. Két saját album, valamint azok dalait feldolgozó Romano Trip című remix lemez után az Ande Lindri a zenekar következő megjelenése. Ezen az albumon ismét a szájhagyományokra épülő, anyanyelven énekelt dalokat hallhatjuk újszerű zenei köntösbe bújtatva, amely büszkén viszi tovább az ősi roma hagyományokat. Ez az album már a világzenei vonalat követi, mint ahogyan a Romano Drom valamennyi lemeze. Az autentikus dallamokat ötvözték a világzenei vonallal, így megszületett egy egészen más hangzásvilág….
ifj. Kovács Antal “Anti” – gitár, vokál, ütősök, kanna, kanalak
Kovács Antal “Gojma” – ének
Balogh József “Joco” – ének, gitár
Rafael Zsigmond “Csika” – tejeskanna, ének
Közreműködtek:
Orosz Zoltán – harmonika
Molnár László – nagybőgő
Lakatos Mónika – ének
Bárzsanyi János – szaxofon
Farkas Róbert “Harcsa” – hegedű
Rostás Mihály – ének, kanna, ütősök
idő: 45 perc 26 mp
56. Romano Drom – Hajónapló karanténkoncert
A Hajónapló karanténkoncertek sorozatának vendége a Romano Drom. Műsorvezető: Miskovits Marci Romano Drom 2020. április 17-én játszott az A38 Hajón.
idő: 36 perc 15 mp
57. Romano Drom Koncert – HAGYOMÁNYOK HÁZA 2021
Zenekari tagok:
Kovács Antal – ének, gitár
Balogh József – ének, gitár
Kovács Krisztián – percussion, tánc
Bordás Péter – basszusgitár
Kovács A. Máté – dob, percussion
Vendég:
Seres Vilmos – klarinét, harmonika
Támogató: Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt, mint a Miniszterelnöki Kabinetiroda Kezelő szerve és a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt., Szakmai partner: Hagyományok Háza
idő: 1:18:28
58. Amaro Suno – Álom a szememen 1998 TELJES ALBUM
Az autentikus városi cigány folklór legjelesebb képviselői közül való az Amaro Suno. Az 1994-ben alakult zenekar debütáló albuma 1998-ban jelent meg a Fonó Records-nál (FA-045-2). Előtte két évvel, 1996-ban az együttes a Ki mit tud? Különdíját nyerte el. Az Amaro Suno karakteres és nyers stílusát meghatározták a 90-es évek közepén végzett zalai, szabolcsi és romániai gyűjtőutak. Az Amaro Sunóra jellemző a tradíciók alázattal való folytatása, a délszláv és görög színek beemelése a zenébe. A zenekar neve magyarul annyit jelent: A mi álmunk.
Az együttes tagjai:
Dobi Matild – ének, vokál
Bihari Zsolt – tambura, gitár, szájbőgő,
Sztojka László – nagybőgő,
Balogh Mihály – tambura, ének,
Bihari Ernő – gitár, kanna, szájbőgő, ének
idő: 38 perc 05 mp
59. Vojake Roma – Fábiánházi Fekete Gyöngyszemek 2 TELJES ALBUM
Erős Gusztáv Engedélyével A Vojake Roma Népzenei Együttes második kazettájának hanganyaga
Közreműködnek:
Erős Gusztáv, Erősné Balázs Teréz: ének
Rostás Csaba: ének, gitár, kanál
Farkas Zsolt: ének, kanna, szájbőgő
Balogh Csaba: gitár, mandolin
Rentai Gyula: nagybőgő
Daróczi Tibor: vokál
idő: 35 perc 37 mp
60. ZÖLD A CITROM – Ördög bújt a cigányba TELJES ALBUM
Zöld a citrom együttes 1994-ben megjelent második kazettájának teljes anyaga. Az együttest Bogdán Ferenc alapította, aki a 80-as években az elsők között alapitott Cigány Klubot a Zala megyeieknek.
Bogdán Ferenc – ének, gitár
Kalányos József – ének, mandolin
idő: 39 perc 51 mp